Strona mobilna w przygotowaniu. Zapraszamy na stronę dla urządzeń o rozdzielczości powyżej 1024px szerokości.

Ergonomia w biurze

Czy wiesz na co zwrócić uwagę wybierając swój fotel do pracy? 

Praca w pozycji siedzącej jest dla ludzi czymś nowym, do czego nie zostaliśmy przystosowani w toku ewolucji. Jeszcze 200 lat temu większość zawodów oparta była na wysiłku fizycznym i ruchu. Praca z komputerem wymusiła na nas nienaturalną pozycję i mimo szeregu wytycznych, jak dostosować miejsce pracy, aby minimalizować negatywne skutki siedzenia, większość z nas ich nie stosuje. Dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego, które są bezpośrednim następstwem złej pozycji dotyczą 35% osób, które pracują z komputerem. Siedzenie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do bólów wielu części ciała od karku po kolana i łydki i powodować problemy z koncentracją, a nawet frustrację.

Dlatego też nad projektami foteli pracują zarówno designerzy jak i specjaliści od ergonomii, a główny wysiłek badawczy skierowany jest na przygotowanie zdrowego fotela.

Na co zwrócić główną uwagę przy wyborze krzesła?

Siedzisko:

  • odpowiednio wyprofilowane, z regulacją na wysokość i głębokość, umożliwiającą pozostawienie odpowiedniej przestrzeni na nogi, tak aby zminimalizować ucisk na uda i poprawić krążenie krwi,
  • z funkcją pochylenia do przodu, umożliwiającą dodatkowe pochylenie siedziska, co zapobiega uciskaniu ud w trakcie pracy przy biurku (tzw. “kąt ujemny”).

Zagłówek

  • z regulacją kąta, umożliwiający podparcie głowy w takiej pozycji, by ekran komputera znajdował się na wysokości oczu a kark był odciążony.

Mechanizm

  • umożliwiający synchroniczny ruch siedziska i oparcia z możliwością dostosowania sprężystości odchylenia oparcia do ciężaru siedzącego (tzw. “dynamiczne siedzenie”). Dodatkowe pochylenie siedziska i oparcia do przodu daje pełne podparcie dla pleców i eliminuje efekt uciskania ud podczas intensywnej pracy przy biurku.

Podłokietniki

  • szerokie, z regulacją na wysokość, z regulowaną nakładką, umożliwiające znalezienie naturalnej pozycji dla komfortowego wsparcia przedramion.

Oparcie:

  • obszerne, odpowiednio wyprofilowane, stabilizujące kręgosłup,
  • z regulacją na wysokość, pozwalającą na lepsze podparcie na całej powierzchni pleców, a w szczególności odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa

  • z regulacją na wysokość i głębokość, pozwalającą na dostosowanie do krzywizny kręgosłupa i odciążenie go podczas pracy w pozycji siedzącej.